Wszystko o airbnb.Kilka osób pytało mnie o korzystanie z airbnb. Postanowiłam wszystkie zebrane przeze mnie informacje (jestem użytkownikiem serwisu od 4 lat) umieścić w jednym miejscu. Uważam, że na podstawie moich doświadczeń mogę się już spokojnie wypowiedzieć na temat wad i zalet tego serwisu. Dzięki airbnb możecie zarezerwować wyjątkowe mieszkania w aż 191 krajach. Jeśli nigdy nie słyszeliście o tym serwisie lub jeszcze się zastanawiacie czy to bezpieczne koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu.

Co to jest airbnb i jak rozpocząć korzystanie?

Airbnb jest ciekawą alternatywą dla mieszkania w hotelu. W serwisie możecie wynająć cały dom, pokój lub pokój współdzielony, w zależności od tego jakiego komfortu (i ceny) oczekujecie. 
Aby skorzystać z usług serwisu musimy się zarejestrować i założyć swój profil. 

Istnieją 3 metody rejestracji:
-przez facebooka
-przez konto google +
-przez adres e-mail

Wybieracie dogodną dla Was opcję i rejestrujecie się. Serwis airbnb opiera się na sumiennej weryfikacji, tak żeby zarówno Ci którzy poszukują mieszkania jak i Ci którzy je wynajmują czuli się bezpiecznie. Im lepiej pozwolicie się zweryfikować tym będziecie bardziej wiarygodni dla Waszego  gospodarza. I tak możemy potwierdzić swój mail, konto na fb oraz google +, telefon oraz jakiś dokument np prawo jazdy czy dowód tożsamości. Im więcej tym lepiej,ale oczywiście nikt Was do tego nie zmusi. Należy również wgrać zdjęcie profilowe. W swoim profilu fajnie jest napisać kilka zdań o sobie, np.skąd pochodzicie, w jakich celach podróżujecie czy jakie znacie jeżyki. Najlepiej dodać opis w języku angielskim. 

Możecie się zarejestrować z poleconego linku (od osoby, która jest już użytkownikiem serwisu). Jeśli odbędziecie pierwszą podróż, za równo wy jak i osoba, która poleciła Wam serwis otrzyma 136 zł zniżki na następny nocleg. Aby się zarejestrować możecie skorzystać z mojego linku. KLIK

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania / gospodarza?


Na początek wpisujemy interesującą nas destynację, datę pobytu oraz liczbę osób. Na początku wyszukane zostaną dla nas wszystkie miejsca noclegowe na danym terenie. Ale już w następnym kroku możemy wyszukiwanie dostosować do swoich potrzeb

Dla przykładu wybrałam wyjazd do Barcelony dla 2 osób w marcu. Otrzymałam ponad 1000 wyników. Dlatego teraz, aby nie przeglądać ofert, które nas nie interesują filtrujemy. 


Wybieram całe miejsce i zmniejszam cenę do 220 zł za noc. Ofert zostaje mi już tylko 190. Możecie użyć dodatkowych filtrów jeżeli macie konkretne oczekiwania np. internet, basen, ogród, czy jakieś konkretne wyposażenie. Wyszukiwarka sama odwali za Was robotę i przygotuje najlepsze oferty.
Przeglądamy wyniki, cena która wyświetla się na miniaturce to cena za 1 dobę spędzoną w danym miejscu.

Ważne: w większości mieszkań do ogólnej sumy doliczana jest opłata za sprzątanie oraz opłata serwisowa.

No to jak wybrać dobrą ofertę? 

A. Patrz na zdjęcia
Jeśli zdjęć jest mało lub są niewyraźne i nie dają poglądu na całe mieszkanie zastanów się dwa razy. Być może gospodarz chcę coś przed Tobą ukryć i dlatego fotografuje tak a nie inaczej? Zdjęcia żywcem wyciągnięte z magazynu wnętrzarskiego przeładowane obróbką też powinny zwrócić Twoją uwagę. Najlepsze zdjęcie to normalne zdjęcie, większość gospodarzy nie jest za pewne laureatem prestiżowej nagrody fotograficznej, więc ograniczy się do klasycznych zdjęć.

B. Przeczytaj opinię innych gości i zwróć uwagę na ich liczbę. 

To, że ktoś ma mało opinii nie oznacza zaraz, że jest oszustem. Może dopiero zaczyna przygodę z airbnb, albo jego mieszkanie jest dosyć drogie i może sobie a nie pozwolić konkretna grupa użytkowników. Przyczyn może być wiele. Ja stosuję zasadę ograniczonego zaufania i nie wybieram takich ofert. Zwracam uwagę na takie, które mają minimum 8-10 recenzji. 

C. Obejrzyj profil gospodarza

Zobacz jego metody weryfikacji, jeśli masz potrzebę obejrzyj zdjęcia :) Zwróć uwagę na procent aktywności oraz czas odpowiadania na korespondencję. Wskaźnik aktywności oznacza na ile wiadomości wysłanych do Waszego gospodarza spotyka się z odpowiedzią. Tu mamy ideał, złoty człowiek, który odpisze każdemu :)


Wskazówka: W airbnb funkcjonują dwa sposoby rezerwacji: natychmiastowa oraz tzn. prośba o rezerwację. Tej pierwszej chyba nie muszę tłumaczyć. Jeżeli natomiast chodzi o drugą to gospodarz sprawdza czy na pewno mieszkanie będzie wolne, weryfikuje Wasz profil (właśnie w tym miejscu wiecie już po co te całe ceregiele z weryfikacjami - Wasz host sprawdza czy nie spalicie mu domu, a jeśli nawet to zrobicie to czy będzie miał jak Was ścigać) akceptuje lub odrzuca prośbę. 


Moje doświadczenia z airbnb

Jak już wspomniałam korzystam z airbnb od około 4 lat i skorzystałam w tym czasie z kilku noclegów. Trafiłam na piękne mieszkania, miłych, serdecznych i pomocnych gospodarzy. Nie spotkały mnie żadne przykrości, oferty były zgodne z opisem. Szczególnie w Budapeszcie u Kitti i Victora oraz w Bratysławie u Jana czuliśmy się jak w domu.
 Miałam okazję kontaktować się z biurem obsługi airbnb i również byłam mile zaskoczona jakością i szybkością obsługi. Dlatego nie mogę powiedzieć złego słowa i z tego również powodu szczerze polecam Wam zamianę hoteli na mieszkania. 


Plusy i minusy korzystania z serwisu

Plusy
 • Przejrzystość serwisu, łatwość wyszukiwania, spersonalizowane wyszukiwanie ofert
 • Bezpieczeństwo
 • Możliwość poznania nowych ciekawych ludzi
 • Alternatywny sposób nocowania ( nie da się porównać noclegu w hotelu do noclegu w starej włoskiej kamiennicy, gdzie słychać okrzyki włoskiej mammy wołającej dzieciaki z podwórka na kolację)
 • Cena - na airbnb można znaleźć perełki w bardzo niskich cenach
 • Dobry kontakt z biurem obsługi klienta w razie wątpliwości lub problemów
Minusy

 • Płatność z góry (należność jest ściągana z karty zaraz po tym jak gospodarz potwierdzi nocleg). Ważne! Nie oznacza to jednak, że w przypadku anulacji stracicie wszystkie pieniądze. Na pewno nie zostanie Wam zwrócona opłata transakcyjna. Reszta jest kwestią poziomu anulacji (informacja zawarta w ofercie).
 • Brak BOK w języku polskim. Ale i na to konsultanci mają radę. Kiedy po raz pierwszy kontaktowałam się z biurem byłam nieświadoma, że nie mają polskiego suportu. Napisałam wiadomość po polsku. Moja konsultantka dała radę, wrzuciła wiadomość w tłumacz google. Odpowiedź napisała po angielsku, ale również wrzuciła ją w tłumacza, tak na wszelki wypadek. 
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące korzystania z serwisu zadawajcie je w komentarzach lub mailowo. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Aktualizacja wpisu: 23-04-2016

Komentarze

 1. Milena śwetnie opisałaś jak korzystać z airbnb. Nawet taki laik jak ja poradziłby sobie w razie potrzeby. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz