Narty w samolocie. Jak przewozić sprzęt narciarski?

Czy można przewozić narty w samolocie? Często otrzymuję takie zapytania gdy tylko zbliża się sezon zimowy. Odpowiedź jest bardzo prosta – tak! Wybierając się na zimowe wakacje samolotem nie jesteście zdani na łaskę wypożyczalni sprzętu sportowego. Swoje narty lub snowboard możecie zabrać ze sobą. Dziś garść podpowiedzi: Ile to kosztuje? Jak przygotować sprzęt?

Podstawowe zasady przewozu


Decydując się na przewóz sprzętu w samolocie powinniśmy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszych rzeczy. Większość linii lotniczych wymaga zapakowania go w specjalne pokrowce. W zależności od przewoźnika jest to transport darmowy lub obciążony dodatkową opłatą. Warto sprawdzić ewentualne koszty przed zakupem biletu – czasami może się okazać, że przewóz nart jest nieopłacalny i być może warto rozważyć skorzystanie z wypożyczalni.

Na szczęście coraz więcej linii lotniczych chcę zachęcić pasażerów do podróży na narty właśnie samolotem. Pojawiają się coraz ciekawsze promocje np. kup bilet a sprzęt sportowy przewieziesz gratis. Warto na bieżąco sprawdzać oferty przewoźników.

A jeśli sprzęt zaginie?


Jeśli po wylądowaniu okaże się, że Wasz sprzęt sportowy nie pojawił się na taśmie bagażowej, przede wszystkim zachowajcie spokój. Być może torba nie wyleciała z kraju lub trafiła do innego samolotu. Pierwsze kroki należy skierować do strefy rzeczy zagubionych Lost and found office. Tam, jak w przypadku każdego innego zagubionego bagażu powinniśmy otrzymać raport niezgodności mienia. To bardzo ważny dokument, który posłuży Wam podczas ubiegania się o odszkodowanie jeśli z jakiś powodów bagażu nie uda się odzyskać.

Również ewentualne uszkodzenia należy niezwłocznie zgłaszać. Jeśli nasz uszkodzony bagaż przyleciał razem z nami mamy na to 7 dni. Jeśli dodatkowo został zgubiony, powinniśmy to zrobić nie później niż w ciągu 21 dni od jego otrzymania.

Więcej informacji na temat zagubienia bagażu i reklamacji znajdziecie tutaj:
Odszkodowanie od linii lotniczych
Overbooking, zniszczone i zagubione bagaże

Narty w samolocie – praktyczne wskazówki


Szczegółowe zasady przewozu sprzętu sportowego są różne dla poszczególnych linii lotniczych. Szczegółowych informacji należy poszukiwać na stronach www przewoźników w kategoriach: sprzęt sportowy, bagaż sportowy albo bagaż specjalny. Poniżej szczegółowe informacje odnośnie najpopularniejszych linii:

 •  Wizz Air – korzystając z usług węgierskiego przewoźnika lotniczego za przewóz sprzętu sportowego musimy uiścić dodatkową opłatę. Narty i snowboard powinny być opakowane w pokrowiec. Linie lotniczą należy poinformować za pomocą telecentrum o chęci przewiezienia bagażu sportowego.
 •  Ryanair – przewoźnik umożliwia pasażerom transport nart oraz deski snowboardowej po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Waga sprzętu nie może przekraczać 20 kg.
 • PLL LOT – polski przewoźnik oferuje pasażerom bezpłatne przewiezienie nart lub deski, o ile sprzęt mieści się w dozwolonym limicie bagażowym, o którym decyduje taryfa biletowa. Jeżeli zdecydujemy się na zakup bagażu sportowego wówczas w ramach opłaty możemy przewieść jedną parę nart/deskę snowboardową, parę kijków, parę butów oraz kask. Sprzęt może być wówczas spakowany w oddzielne torby. Chęć przewiezienia bagażu sportowego w każdym wypadku należy zgłosić w centrum obsługi klienta.Wpis powstał we współpracy z Europejskim Centrum Konsumenckim w celu podnoszenia świadomości podróżnych odnośnie przysługującym im udogodnień. 

Komentarze

 1. dziekuję! bardzo przydatne porady

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Osobiście kiedy zakupiłam sprzęt narciarski uwzględniając w sklepie iż będę przewoziła sprzęt poza granice Polski, otrzymałam fachowe doradztwo w zakresie przechowywania tego sprzętu oraz zakupiłam dodatkowe futerały chroniące moj sprzęt ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz